Har du ventet og ventet på de norske jordbærene? Nå er de her!
I alle fall noen få av dem. Tidligere denne uka startet jordbærbonde Hans Olav Moskvil på Nykirke utenfor Horten å sende de første røde bærene ut til butikker i Horten.
– I dag regner jeg med at vi høster rundt 50 kasser jordbær. På en normal dag i høysesongen snakker vi 300 kasser om dagen, sier Hans Olav Moskvil til Gjengangeren.
Jordbærene som er modne nå er av typen Korona og Sonata.
Tidligste sesongstart
– Vi har startet utkjøringen til Meny og Spar i området. Dette er det tidligste jeg har hatt jordbær så lenge jeg har holdt på, sier bonden.
I en ideell verden skulle det ha vært litt mildere vær de siste dagene. Men Moskvil klager ikke.
– Jordbær trives godt rundt 20 grader, så det har vært relativt bra. På grunn av varmen har vi kunnet starte sesongen allerede nå.
Dyr fornøyelse
– Hvilken jordbærtype velger du helst?
– Korona og Sonata smaker litt forskjellig og jeg er glad i begge to. Sonata trives godt i varmt vær og smaker godt nå sier han.
Hvis du fristes av de røde bærene (eller nøttefrukt om du vil) er det ingen billig fornøyelse på denne tiden.
Hos Meny på Dampejordet koster en kurv fra Moskvils gård 49,50 torsdag.