HAGEIDYLL: Utenfor Rosehagen Kafè og Vinstue på Gamle Horten Gård viser de ansvarlige for prosjekt "Gamle hager i Horten" fram ny brosjyre og inviterer til seminarer. Fra venstre, Rakel Skjerve, Solfrid Sakkariassen og Therese Svartsund. Foto: Guri Larsen

Vil inspirere med hageseminar

HORTEN: Vår kommune bruker Kulturminneåret 2009 til blant annet gjennomføring av prosjekt "Gamle hager i Horten". Det starter med hageseminar.

Annonse

HISTORISK: Omgivelsene ved Gamle Horten Gård passer godt til kommunal seminarserie om bevaring av gamle hager som levende kulturminner. Rakel Skjerve (til venstre), Therese Svartsund og Solfrid Sakkariassen gleder seg til prosjektstart. Foto: Guri Larsen

Gjengangeren på Facebook

Annonse

I mai i år fikk Horten kommune tilskudd på 236.000 kroner fra Norsk Kulturråd til gjennomføring av prosjekt om gamle hager i Horten. Nå er egen brosjyre om hageprosjektet ferdig laget og kommunen starter prosjektperioden med to åpne seminarer i oktober måned til inspirasjon for alle interesserte. Også ønsker kommunen at du sender inn fotografier du måtte ha av gamle hager eller av roser i hagebyen Horten.

– Målet er at seminarene skal bidra til økt kunnskap, forståelse og engasjement rundt tema bevaring av dagliglivets kulturminner, i dette tilfelle gamle hagelandskap. Så vet vi at kunnskap og forståelse er nøkkelen til bevaring, fastslår prosjektleder Therese Svartsund. Sammen med seminaransvarlig Rakel Skjerve og ansvarlig for kulturminneregistrering Solfrid Sakkariassen gleder Svartsund seg til seminarkveld 8. og 22. oktober på Gamle Horten Gård på Karljohansvern.
– Vi har fått med oss kjente autoriteter som foredragsholdere. Dette håper vi vil bidra til å bygge kompetanse om bevaring både for kommuneansatte og alle andre interesserte, understreker Therese Svartsund.

Første seminarkveld torsdag 8. oktober tar utgangspunkt i Karljohansvern som fredet område. Hva skal til for å legge til rette for forvaltning og utvikling samtidig som man følger fredningsbestemmelsene?
Doktor i hagekunsthistorie Annegreth Dietze og seniorrådgiver hos Riksantikvaren Mette Eggen deltar med sine erfaringer for å belyse emnet.
– Folk flest er gjerne litt skeptiske til strenge fredningsbestemmelser, men vi vil inspirere og oppmuntre til å bevare gamle hagelandskap, framholder Rakel Skjerve.

Torsdag 22. oktober blir hagetemaet belyst på mer generelt grunnlag. Det handler om hagetradisjoner i Horten, hvordan jobbe med hagebevaring og det blir foredrag om historiske roser. Hagebokforfatter Knut Langeland var i sommer på hagebefaring i Horten og Langeland deltar på andre og siste inspirasjonsseminar. Det gjør også rosekjenner og hagehistoriker Madeleine von Essen.
– Husk at Horten har rose i kommunevåpenet - vi var en gang rosenes by, sier Rakel Skjerve.

"Gamle hager i Horten" skal som prosjekt også inneholde både registrering av kulturminner og praktisk utviklingsarbeid på fredet og bevaringsverdig område. Dessuten skal prosjektet være arena for en felles forståelse av bevaring av hager som dagliglivets kulturminner, mener kommunen.
– Vi skal jobbe med to praktiske case, Stallmesterboligen på Gamle Horten Gård og Teknikerhusets hage. Og vi ønsker å fullføre påbegynt kulturminneregistrering, forteller Solfrid Sakkariassen.

I den forbindelse ønsker Sakkariassen, Skjerve og Svartsund at folk sender inn fotografier de måtte ha av gamle hager i Horten og ikke minst roser i hortenshager.
– Registrering vil fortsette med intervjuer og annet etter hvert. Men vi starter med seminarer til inspirasjon, fastslår prosjektleder Therese Svartsund.


 

Kommentarer på gjengangeren.no

Siv Elisabeth Limkjær

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, bruk gjerne fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Kommentarene blir lest og godkjent før de blir publisert. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Siv E. Limkjær, nettansvarlig Gjengangeren.

comments powered by Disqus

Siste nytt

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.