Malerier: Tove Hellerud stiller ut 4 bilder. 2 oljemalerier, og 2 håndkolorerte monotypier. FOTO: EIRIK ASPAAS

Utstilling med lokale utstillere

ÅSGÅRDSTRAND: Lørdag 10 oktober åpner kultursjef, Bente Molvig Høstutstillingen 2009 i Åsgårdstrand Galleri.

Annonse

Skulpturer: Anne-Lise Toverud stiller ut malerier i tillegg til 3 skulpturer i larvikitt. FOTO: EIRIK ASPAAS

Staselig: Tove Aashammar stiller ut egensydde klær. FOTO: EIRIIK ASPAAS

Gjengangeren på Facebook

Annonse

Høstutstillingen 2009 samler 20 kunstnere fra Vestfold. Her viser galleriet et stort mangfold av de lokale kunstnerne.
– Her får man se oljemalerier, akryler, tegninger, litografier, keramikk, glass, skulpturer og klær. Stort sett alt mulig, sier Vera Barlin.

Den lokale kunstneren Tove Hellerud kommer direkte inn fra et opphold i Danmark og viser fram noe av sitt nye arbeid.
– Jeg har stilt ut i mange forskjellige land, blant annet Kina, USA, Spania, Italia og Tyskland, men det er ekstra gøy å bli invitert til Åsgårdstrand, sier Hellerud som er bosatt i Horten. Det er jo spesielt å stille ut i et galleri i hjembyen til Munch, og det er veldig stas å stille ut med andre Vestfold-kunstnere.

Anne-Lise Toverud stiller ut 3 skulpturer og 2 bilder. Skulpturene er av Larvikitt og er inspirert av bibelske tekster.
– Damefigurene jeg har laget heter Elisjeba, noe som på Hebraisk betyr "Gud er fullkommen", sier Toverud. Jeg er veldig opptatt av bibelske tekster, legger hun til.

Den eneste kunstneren som i denne omgang stiller ut klær, er Tove Aashammar. Her vil publikum kunne få se staselige og teatralske plagg. Aashammar har sin utdannelse fra Bergen Kunst og Håndverksskole og har jobbet som interiørdesigner.
– Jeg har alltid likt å sy, men jeg syr aldri etter et fast mønster eller tegning. Jeg bruker som regel brukte plagg og syr de om, for jeg liker å ta en ting og gjøre det til noe eget, sier Aashammar.

Billettinntektene fra utstillingen vil gå til en pris til en av kunstnerne. Det er kunstnerne selv og en fagjury som plukker ut den som har utmerket seg mest.
– Dette er et kjempefint tiltak, sier Hellerud. Det er fint å se at vi kunstnere blir satt pris på, avslutter hun.



 

Kommentarer på gjengangeren.no

Siv Elisabeth Limkjær

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, bruk gjerne fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Kommentarene blir lest og godkjent før de blir publisert. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Siv E. Limkjær, nettansvarlig Gjengangeren.

comments powered by Disqus

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.