OPPGITT: Ønsker man fortsatt vekst i Horten, eller ikke? undrer Dag Kjeldsberg. Foto: Trude Brænne Larssen

Skuffet over avgjørelse

– I utgangspunktet skal plan- og bygningsloven være en ja-lov, men i Horten er tilfellet nå blitt det motsatte, mener Dag Kjeldsberg.

Annonse

PLANENDRING: – Vi mener de nye tegningene er en forbedring i forhold til de opprinnelige, med et "nettere" og mindre dominerende bygg, hevder Kjeldsberg.

Gjengangeren på Facebook

Annonse

Styrelederen i Vekterkvartalet AS er oppgitt. For få dager siden ble det klart at kommunens bygningstekniske etat har landet på en negativ innstilling, der de oppfordrer politikerne i Hovedutvalget for bygg og regulering (Hbor) til å vende tommelen ned og avvise dispensasjonssøknaden for Vekterkvartalet.
– Vi forstår ikke at det er mulig. Vi forventet inntil det siste et fornuftig og balansert saksframlegg. Saken dreier seg om 6-8 mindre "tekniske" tilpasninger, som burde latt seg løse med en endring i rammetillatelsen, sukker Kjeldsberg. Asplan Viak AS, som i følge Kjeldsberg utgjør et av Norges ledende konsulentmiljøer, var overbevist om at en søknad om endring av rammetillatelsen burde være tilstrekkelig.
Kjeldsberg mener at kommunen med dette tar avstand fra sin egen saksbehandling i 2008, idet de ønsker en endret reguleringsplan.
– Dette er en meget omfattende prosess, som tar minst ett år. I mellomtiden vil Vekterkvartalet miste inngåtte kontrakter for både salg av leiligheter og utleie av nye butikklokaler i kjøpesenteret som er under utvikling.

Veien har vært kronglete, fram til det kommende møtet i Hbor på tirsdag, synes Kjeldsberg. Han setter sin lit til at politikerne går imot administrasjonens anbefaling.
– Da vi kom med i prosjektet i 2009, var det viktig for oss å se nøye på reguleringsplanen og rammetillatelsen som allerede var godkjent. Endringene vi foreslår er basert på nødvendigheten av en trinnvis utbygging og ønsket om å ta vare på den gamle Vektergården.
Selv mener Kjeldsberg at resultatet ikke er vesentlig annerledes.
– Likevel fikk vi den 17. august beskjed om at tilpasningene var såpass omfattende at det fordret en søknad om dispensasjon, forteller Kjeldsberg.
Han legger ikke skjul på at han er frustrert.
– Vi søker tross alt ikke om endringer som innebærer at bygget blir større, høyere, med større areal, eller flere leiligheter. Tvert imot har vi tatt hensyn til en del av kritikken som kom til de opprinnelige planene, og redusert fasadevolumet mot øst vesentlig.

Vekterkvartalet AS sendte den første søknaden før jul, og ble etter purring lovet et svar i februar. Det skulle drøye til juli før kommunens saksbehandlere endelig kom fram til et foreløpig svar.
– Da var det i form av et sju sider langt brev, med krav om å spesifisere detaljene i søknaden enda bedre. Vi heiv oss rundt, avbrøt ferien og gjorde det vi kunne. Den 17. august ble denne utdypningen besvart med at vi måtte søke en dispensasjon fra reguleringsplanen.
Det var de nødt til å gjøre på dagen, dersom de skulle rekke å sende ut nabovarsel og få svar fra alle involverte, og få alt klart til møtet i Hbor i september.
– Og på toppen av det hele får vi kritikk for dårlig gjennomarbeidet søknad! tordner Kjeldsberg. – Det føles rimelig spesielt å bli kritisert i saksframlegget for en enkel og for dårlig begrunnet dispensasjonssøknad, som vi måtte utarbeide på dagen, når kommunen har brukt åtte måneder på å finne ut at de ønsket en slik søknad.

Han føler at kommunen har en problemorientert måte å tilnærme seg sakene på.
– Mange av disse detaljene kunne vært løst hvis vi hadde kommet i dialog på et tidligere tidspunkt. Vi har oppfordret til det igjen og igjen, uten å lykkes. Følgen er at vi inntil videre har stanset alt salg av leiligheter. Megleren bruker tiden sin på å berolige de som allerede har kjøpt. Men vi har tro på at politikerne i Hbor hever blikket og bidrar til å sikre gjennomføringen av det største sentrumsprosjektet i Horten på mange år.
Kjeldsberg legger ikke skjul på at konsekvensene av et nei kan bli dramatiske for Vekterkvartalet.
– Da er vi tilbake til start. Det innebærer en vesentlig utsettelse av hele prosjektet, og at vi kan bli tvunget til å oppføre det bygget som ble godkjent i 2008. Uansett utfall kan jeg love at vi ikke kommer til å sette i gang med en helt ny reguleringsplan.

 

 

 
comments powered by Disqus

Siste nytt

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.