STORT: Vera Barlin, leder av Åsgårdstrand Galleri i Kiøsterudgården, mener at Skrik-utstillingen er noe folk må få med seg. FOTO: SIMEN AKER GRIMSRUD

Skrik med humoristisk vri

ÅSGÅRDSTRAND: Med en følsom strek har Arvid Andreassen latt Edvard Munchs Skrik gli inn i noen av verdens mest kjente motiver. Nå kan du se tegningene i Kiøsterudgården.

Annonse

SKRIK: Tegneren Arvid Andreassen plasserer Munchs skrik inn i en rekke kjente motiver fra kunstverdenen.

ANERKJENT: Andreassen har vært avistegner i blant annet Dagbladet og Aftenposten, og har mottatt en rekke priser både i Norge og utlandet for sine tegninger. Han åpnet utstillingen i Åsgårdstrand tidligere denne måneden. PRESSEFOTO

Gjengangeren på Facebook

Annonse

I mer enn 50 år har Arvid Andreassen livnært seg som illustratør og avistegner, blant annet i Dagbladet og Aftenposten. I 1997 begynte han å plassere Munchs Skrik i nye sammenhenger. Han beskriver selv sine tegninger som "kitsch med en surrealistisk undertone". I 2005 ble 14 av de Munch-inspirerte tegningene stilt ut på Henie-Onstad Kunstsenter.

– I Åsgårdstrand har det hele tiden vært "Pikene på broen". Da jeg så en bok med Arvids tegninger, tenkte jeg at dette må bare stilles ut i Åsgårdstrand. Jeg tok en telefon, og han sa ja med en gang. Han syntes det var en ære å få komme til Åsgårdstrand, forteller Vera Barlin ved Åsgårdstrand Galleri i Kiøsterudgården.
Utstillingen åpnet 5. september og publikum har mulighet til å få med seg de unike tegningene helt fram til slutten av måneden - nærmere bestemt 27. september.
– Folk må få med seg dette, det er helt unikt. Det finnes kun ett eksemplar av hver tegning, så her kan man kjøpe noe man blir alene om, forsikrer Barlin.

Arvid Andreassen er ingen hvem som helst. Han har mottatt en rekke priser, blant annet i Nederland, Tyrkia, Japan og Bosnia-Hercegovina, og er som eneste nordmann omtalt over to sider i "Who`s Who in Satire and Humour", en internasjonal oversikt over det 20. århundrets satiriske og kritiske vitsetegnere.
Gjennomgangsmelodien i utstillingen er det verdenskjente Skrik av Edvard Munch. Arvid Andreassen har plassert skriket inn i noen av verdenshistoriens mest kjente motiver. Han har tatt utgangspunkt i bilder laget av blant annet René Magritt, Katsushika Hokusai, Joan Miró og Marcel Duchamp.
– Skrik glir naturlig inn i disse mesternes store bilder, og blir en naturlig del av det, sier Vera Barlin.



 

Kommentarer på gjengangeren.no

Siv Elisabeth Limkjær

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, bruk gjerne fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Kommentarene blir lest og godkjent før de blir publisert. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Siv E. Limkjær, nettansvarlig Gjengangeren.

comments powered by Disqus

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.