Dagslyset søndag viser at bygget er totalskadet.
Kraftig brann i Holmestrand
Et gammelt trebygg i Holmestrand ble totalskadet i brann natt til søndag. Søndag morgen brant det fortsatt i ruinene.
Politiet skal undersøke branntomta så snart den er nok nedkjølt.
Brannmannskapene passet på branntomta og drev etterslukking til langt utpå søndagen.
Store deler av Holmestrand sentrum ble dekket av den kraftige røyken.
Bygget ble totalskadet i brannen.
Ifølge vitner eksploderte nærmest bygget i røyk og flammer.
Tre naboer til bygget ble evakuert for sikkerhets skyld mens brannen sto på.
Brannmannskap fra Kopstad, Tønsberg og Drammen ble sendt til stedet.
Brannvesenet klarte å forhindre at brannen spredte seg.
Gjengangeren på Facebook
Bygningen huser en kinarestaurant, en pub og en nedlagt dagligvareforretning.
Ingen personer befant seg inne i bygget da brannen brøt ut ifølge politiet. To røykdykkere som ble eksponert for røyk ble sendt til legevakt for sjekk.
– Det er registrert fire personer på adressen i folkeregisteret, men ingen av disse var i bygget da brannen brøt ut, sier operasjonsleder Jan Kristian Johnsrud ved Vestfold politidistrikt til tb.no.
Bygget ligger i krysset Weiemannsgate/Langgaten.
Tre naboer evakuert
Melding om røykutvikling kom klokken 01.22.
– Da vi kom til stedet var det ingen synlige flammer, og det virket som om sprinkleranlegget hadde slukket brannen. Men det er en gammel tømmerbygning, og det har muligens brent i noen kanaler, for etter hvert blusset brannen opp, sier Johnsrud.
Store styrker fra brannvesenet var i sving for å slukke brannen, og det kom brannmannskap fra Kopstad, Tønsberg og Drammen. Men brannvesenet klarte ikke å forhindre at bygget ble totalskadet.
– Brannvesenet konsentrerte seg etter hvert om å redde bygningene rundt, og for en stund siden rapporterte brannvesenet at det ikke er fare for spredning. Tre personer som bor tvers over gaten ble evakuert for sikkerhets skyld, sier Johnsrud.
Brann i frityrgryte mulig årsak
Ifølge Johnsrud har røykdykkere som var inne i bygget like etter at alarmen gikk, rapportert at brannen kan ha startet i en frityrgryte.
– Brannvesenet blir på stedet en god stund til for å etterslukke. Etter det blir området avsperret for videre tekniske undersøkelser, sier operasjonsleder Johnsrud.
Etterlyser vitner
Søndag morgen opplyser politiet at det fortsatt brenner i ruinene, og at bygget vil brenne helt ned. Brannvesenet vil drive etterslukning utover dagen.
– Vi er veldig interessert i tips om saken. Vi vil gjerne komme i kontakt med de som mener de har observasjoner fra stedet, særlig de som var i området i forkant av brannen, sier politijurist Rina Stokke.
Hun kjenner til observasjonene av en smultgryte gjort av røykdykkerne som var inne i bygget i startfasen av brannen, men Stokke sier de ikke kan fastslå brannårsaken ennå.
– Vi holder alle muligheter åpne, sier Stokke.
Politiet har innkalt ansatte som begynner å etterforske brannen søndag.
– Eksploderte i flammer og røyk
Vitner som så brannen beskriver flammene som svært hissig.
Mats Roger Jensen bor rett på oppsiden av sentrum i Holmestrand, og han dro ned for å hjelpe til da han så det brant.
– Da vi kom ned hadde brannvesenet og politiet kontroll på situasjonen. Det var veldig hissige flammer. De som hadde vært på Bache Bar fortalte at det først hadde kommet røykos fra bygningen. Omtrent rett etter at politiet kom til stedet, tok det fyr og så nærmest eksploderte det i flammer og røyk. Etter det var bygget overtent, og da handlet det om å hindre spredning av brannen, forteller Jensen.
Han beskriver situasjonen som kontrollert fra brannvesenet og politiets side, selv om det var mange tilskuere i gaten som ville se på brannen.
– Ting var under kontroll. Og de sørget for å holde folk unna, selv om det var mange tilskuere der. De hadde en brannbil på hver side av bygget, og de spylte på bygningene rundt for å hindre spredning. Hele bygget var overtent, og flammene brant seg nedover i bygningen, sier Jensen.