Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Går inn for eiendomsskatt

MANNSDOMINERT

MANNSDOMINERT: Horten SV ønsker seg flere damer ved bordet. Til stede var (f.h.):Nell Gaalaas-Hansen, Sven Yngve Søderholm-Nordland, Michael Bo Bergmann, Jan Focas og Even Gran.Foto: Trude Brænne Larssen


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

HORTEN: Årsmøtet i Horten SV fragår løftet om ikke å ha eiendomsskatt som en primærsak.

 

Horten SV hadde lagt sitt årsmøte til Pizzanini.
– I perioden som kommer vil vi drive organisasjonsbygging, samtidig som vi markerer lokallagets politikk. Vi vil være med å sette den politiske agendaen lokalt, og være synlig i aktuelle saker, sier Bergmann, samtidig som han erkjenner at lokallaget har forbedringspotensial. Det er et uttalt mål å få flere kvinner med i det lokale partiarbeidet, og Bergmann beklager at de ikke har lyktes i å få med flere kvinner i det nye styret.
– Det mangler nok ikke på engasjerte jenter, men jenter engasjerer seg kanskje på mer praktiske områder. Nå vil vi tenke nytt og ta i bruk moderne kommunikasjonsmidler.
– Som Facebook?
– Jeg vil ikke nevne noe spesielt, men det er ikke utenkelig, nei.

Rettferdig fordeling er en av SVs fanesaker.
– Derfor går vi inn for eiendomsskatt. Det er et rettferdig virkemiddel, hevder Even Gran. Han mener det er et paradoks at Horten kommune har tatt seg råd til ikke å innføre det, til tross for den dårlige økonomiske situasjonen.
På spørsmål om det nye standpunktet vil få noen praktiske konsekvenser, all den stund Arbeiderpartiet er fast bestemte på ikke å gå inn for eiendomsskatt, svarer Michael Bo Bergmann:
– De andre partiene må selv svare på hvorfor de ikke tenker som oss. Ti prosent oppslutning gir ikke flertall.
– Så lenge vi har inntektsmuligheter som ikke er brukt, kan vi heller ikke forvente å få ekstra midler fra statlig hold, sier Even Gran, og viser til utregninger som anslår at 30 millioner i samlede økte skatteinntekter, kan utløse en reell inntektsøkning på mellom 70 og 100 millioner.
– Det vil løse mange av de problemene Horten kommune sliter med. Og for hver enkelt husstand er det ikke snakk om mer enn 2-3000 kroner i året, hevder han.

Argumentene om at eiendomsskatt kan gå ut over de svakeste, kjøper han ikke, ettersom mange andre kommuner har denne ordningen. Han mener det ikke er dekning for å hevde at en slik skattlegging går ut over gamle damer med store hus.
– Det er fullt mulig å legge inn kriterier som skjermer dem med dårligst økonomi. Slik det er i dag, skjermer vi faktisk de som har god råd! Til og med høyrestyrte Svelvik kommune vedtok nylig å innføre eiendomsskatt, og de begrunner det med at de ikke kan skjære ytterligere ned på blant annet skolebudsjettet.
Både Gran og Bergmann innrømmer at SV gikk til valg med løfter om at de ikke skulle gjøre eiendomsskatt til en primærsak.
– Men nok er nok. Eiendomsskatt er naturligvis ikke noe mål i seg selv. Folk må ikke tro at dette er noe vi går inn for med glede! sier Bergmann. – I valget mellom dette og de usosiale nedskjæringene vi nå er vitne til, er dette tross alt det minste ondet.

Publisert mandag 08. februar 2010 kl. 06:00.
Sist oppdatert mandag 08. februar 2010 kl. 14:55.

Annonse

Kommentarer (33)

Eiendomsskatt!!
De kan bare prøve seg på EIENDOMSSKATT??? Slike partier har vi ikke brukt for!!!!

Varsle upassende kommentar

Partier vi har brukt for
Jeg er villig til å betale i underkant av hva jeg bruker 3 runder på byen eller tre måneder på snus for å dekke opp noen av de utfordringer kommunen sliter med. Jeg har mer imot partier som angriper tjenestetilbudet med atombomber enn de partier som pirker litt borti mitt private forbruk.

Varsle upassende kommentar

nei takk
nei takk ingen av delene her!har sluttet å stemme helt uannsett hvilket parti det er!

Varsle upassende kommentar

Litt er bedre enn ingenting
Tretti millioner ekstra i potten er ikke nok til å redde Hortens skakkjørte økonomi alene. Men det hjelper. For hver husstand er det ikke snakk om beløper som kommer til å merkes i særlig grad. To-tre tusen i året vil de fleste klare, og hvis det innebærer at vi slipper å drive skolene på sparebluss, med alt for få lærere og manglende læremidler, er det klart at de aller fleste med hjerte i livet, vil være med på en slik dugnad!

Varsle upassende kommentar

Soslialister
Løsningen til sosialistene er som vanlig mer skatt. Makan til inkompetente politikere som vi har i Horten skal man lete lenge etter. Så for en tid tilbake at vi ligger på 388 plass av 400-og no kommuner. Status = vi lever i det som snart er norges verste kommune å bo i, ihvertfall når det gjelder økonomi. Det sørgelige er at ting kunne vært så mye bedre, hvis det eksisterte vilje til fornyelse og utvikling... MEN, det tart jo som regel 30-40 år før noe av vesentlig betydning blir vedtatt. Se på Tønsberg, kanskje kommunepolitikerne skulle tatt seg en studietur dit. Der får de til ting.

Varsle upassende kommentar

Sosial skatt ?
Eiendomskatten er den mist sosiale skatten/avgiften som finnes. Den har ikke noe forhold til hverken formue eller inntekt. Også fra et parti som kaller se sosialiser.

Varsle upassende kommentar

Løftebrudd... igjen!
Og SV lurer på hvorfor så få stemmer på partiet?? Kan det ha noe med rekken av løftebrudd? Er totalt i mot eiendomsskatt. Har betalt skatt på alt vi tjener, og klarer ikke kommunen å forvalte pengene, så er det de som må gå i seg selv og se hvor feielene er. Fikk i fjor en økning på kommunale avgifter på ca 2000,- uten noen form for varsel. Tror ikke eiendomsskatt vil være til noen mere nytte enn mere penger for kommunen å rote bort.

Varsle upassende kommentar

Hakke trua
Hadde jeg bare hatt trua på at kommunens økonomi ville tatt seg opp ved å betale eiendomsskatt så skulle jeg gledelig betalt selvom jeg som student allerede har lite å rutte med. Helt enig med "Dritt lei"...se til Tbg.

Varsle upassende kommentar

Hurra!
Ja, for all del, innfør eiendomsskatt. Men sørg da for å stadfeste skatten på bakgrunn av eiendommens markedsverdi i dagens marked. På denne måten kan sosialistene sørge for at familier med lav realinntekt, som har bebodd kommunen i generasjoner på samme tomt, får seg en skikkelig økonomisk smell! Eiendommene kan da legges for salg slik at barn og voksne (med en god profitt fra eiendomssalg) frigjøres fra lokalmiljøets sosiale trygghet og goder for å flytte til rimeligere kommuner. Det er jo god samfunnsøkonomi i slikt.

Varsle upassende kommentar

kremt!!
NEI !! vi betaler nok og får ikke nok igjen.. fordelen her er at partiene som styrer idag blir vi kvitt og det er det jo verdt

Varsle upassende kommentar

@ Dritt lei
Jeg ville vel heller anbefale politikerene en studietur inn i seg selv enn til Tønsb. Det er tydeligvis en kultur borti der som skaper en og annen oppvask i ettertid. Verden har aldri vært rettferdig. Eller kanskje det er nettop det den er, på sitt vis. Vi må nok desverre alle sammen finne oss i å være med på å rydde opp i elendigheta, på den ene eller andre måten. Noe annet ville være å fraskrive seg ansvar selv om man krever. Eiendomsskatt kan være en løsning for å få inn mer penger, men det bør absolutt også ligge en inntektsvurdering bakt inn i grunnlaget for hvor mye den enkelte skal betale. Det er ikke alle som har penger til overs selv om de har eget hus.

Varsle upassende kommentar

Innrømmelse
Det kan vel ikke sies klarere enn de gjør nå. JA, vi har gjort en skikkelig dårlig jobb de siste 10 åra. Nå får kommunens innbyggere rydde opp etter oss. Hontvedt vil nok snart ha eiendomsskatt han også. Han er jo blakk, han som liker å strø om seg med penger som ikke er hans.

Varsle upassende kommentar

Følger flertallet
Jeg tror neppe Horntvedt kommer til å si ja til mer skatt. Da taper han for mange stemmer.

Varsle upassende kommentar

Mye vil ha mer og fanden vil ha fler!
Hadde vi klart å løse Hortens håpløse økonomistyring ville det vært meningsfylt å bidra med en ekstraskatt ett år får å komme i balanse. Men en eiendomsskatt blir evigvarende og tatt med i alle fremtidige busjetter som en sikker kilde til fortsatt dårlig økonomi. Svaret er NEI - til både SV og eiendomsskatt.

Varsle upassende kommentar

Nytenkning
Skal det sittende flertallet klare å forandre en dårlig trend trenger de en ny leder. De trenger en Inger Lise Hansen situasjon, slik som har fått fart på KrF.

Varsle upassende kommentar

Eiendomsskatt!!
Vi betaler nok skattet og avgifter i dette landet her!!!

Varsle upassende kommentar

Hurra!
Reduser på undervisning i skolen, og legg ned institusjoner. Kutt 70 % på BOT, så får vi dette under kontroll. AT det går ut over de svakeste, det driter vi i. Det er en enorm privat velstand, og tilsvarende kommunal fattigdom, men nå må noen forstå at vi vil ha enda mer på lønnskontoen!!

Varsle upassende kommentar

Differensiering
God sosialpolitikk for disse avgiftskåte politikerne må jo være å innføre eiendomsskatt på boliger over f.eks 300kvm. Det er mange med vanlige hus/leiligheter som sliter med kommunale avgifter, strøm osv. Har man råd til et uforholdsmessig stort hus har man vel også råd til uforholdsmessige store utgifter også:-) Det er god fordelingspolitikk! La oss i samme slengen senke kommunale avgifter for normale boliger og øke de desto mer for store boliger.

Varsle upassende kommentar

Nei takk
kan vi ikke bare sette inn hele lønna vår rett inn i kommunekassa . Så kan vi få matkuponger en gang i uka ,da er vi ferdig med skattekrav fra det ofentlige en gang for alle.

Varsle upassende kommentar

til Per
"kan vi ikke bare sette inn hele lønna vår rett inn i kommunekassa" Der har du SV.

Varsle upassende kommentar

Haha.........
Nå har kommunen akurat økt de kommunale avgiftene betraktelig.... Hva er resultatet? Jo. Mer innskrenkninger og innsparinger. Hva blir resultatet om man starter med eiendomsskatt. Jo. enda mer innsparinger. Det kommunen trenger er personer som klarer å styre kommunens økonomi på en tilfredsstillende måte. Norge er et av verdens rikeste land, og det hører vi stadig. Hvorfor sliter da de fleste kommuner med økonomien? Dette på tross av en formidabel økning av avgifter etc. Merkelig........ Vi betaler nok skatter i dette landet... Det kunne forresten vært interessant å sett kommunenes og statens regnskap. Da også inkludert festmiddager, reiser og ikke minst regnskapet for hva våre nye landsmenn virkelig koster.

Varsle upassende kommentar

EIER DERE IKKE SKAM...
...alle dere som her uttrykker dere mot eiendomsskatt og kaster dritt om kommunen deres? Dere vil ikke ha gode skoler for de unge, god helse og omsorg for eldre, syke og utsatte i Horten. Dere er noen store, uvitende egoister som vil ha mest mulig for dere selv. Og: Se gjerne til Tønsberg; der legger de ned skoler mens toppolitikerne fra Frp og Høyre beriker seg selv på bekostning av ungdommen og fellesskapet! Vil dere ha det slik i Horten også? - Skam dere!!!!

Varsle upassende kommentar

Ubegripelig egoistisk
For de aller fleste mennesker er en ekstra utgift på mellom 2 og 3000 kroner i året knapt merkbar. Vi snakker om noen hundrelapper i måneden! SV åpner også for at man skal kunne skjerme dem med dårligst økonomi, slik at ikke minstepensjonister blir rammet. Hva er det dere syter for? Er det virkelig viktigere for dere surpomper å blåholde på et par tusenlapper, enn at ungene i denne byen skal få en forsvarlig undervisning? Fytti rakker'n! Dere burde skjemmes!

Varsle upassende kommentar

Til den (dårlige?) ånden som går
Ser du ett eneste innlegg her hvor noen sier at de vil ha dårligere skole, helsetilbud og eldreomsorg? Prøv og forstå innholdet, og ikke bare les det. Poenget her er at majoriteten ikke har tiltro til at vår politikere klarer og forvalte pengene på riktig måte, og hva hjelper da noen ektra millioner hvis de bare skal søles bort? Horten kommune har ikke i utgangspunktet mindre å rutte med enn andre sammenlignbare kommuner i Norge. Allikevel ligger vi snart på listebunn. Og selv om du er sosialist så det holder, må du innse at det finnes andre tenkemåter/løsninger enn den sosialistiske måten. Våkn opp!

Varsle upassende kommentar

Eiendomsskatt
HURRA! Ja, la oss pøse på med masse mere penger på noe som absolutt ikke funker, nemlig sosialisme. Hurra for sosialister, hurra for Norge og hurra for komplett idioti.

Varsle upassende kommentar

Skole eldreomsorg og helsevesen
har blitt gradvis veldig mye værre de senere år. Hvorfor har vi ikke innført eiendomsskatt tidligere, så hadde alle problemer vært løst.

Varsle upassende kommentar

Utrolig
Når jeg leser disse innleggene ser det faktisk ut som om det er enkelte som faktisk tror at alt blir bra bare vi får eiendomsskatt. Når vi er på feil vei kommer vi ikke fortere til målet ved å gi mere gass. Samme hvor mye penger du gir til mafiaen for å få beskyttelse vil de bare ha mer.

Varsle upassende kommentar

GODE TJENESTER KOSTER
De som er mot eiendomsskatt, hyler og skriker i frykt for å måtte bidra til fellesskapet med et par ekstra hundrelapper i måneden. Gode skoler, helse- og omsorgstjenester koster. Kvaliteten bli slik vi er villige til å betale. Vil vi ikke betale det disse tjenestene koster, vil vi heller ikke ha gode tjenester. Er ikke våre barn, eldre og syke mer verdt enn det hylekoret her mener? Hva vet de forresten om fordeling, kommunens prioriteringer og rettferdighet? Null og niks! Kommunens økonomiske situasjon er dessuten et felles ansvar: Forfallet var stort under Høyre og Frp. SV ønsker å reparere skadene etter dette. Det koster! Håper også Gjengangeren klarer å fokusere mer analytisk framover enn de har gjort de siste årene. Avisa har med sin til dels "grunne" og lettvinte journalistikk skylda for mye av elendighetsoppfatningen i og om Horten.

Varsle upassende kommentar

Jokærn
Elendighetsoppfatningen kan jo ha bakgrunn i at f.eks. skolene (ett av mange eksempler) i Horten aldri har vært i dårligere forfatning. Det er mindre materiell i skolen, dårligere undervisning og færre årsværk for lærere. Samtidig har politikerne aldri hatt mer penger til dette formålet. Det er en grunn til at Norge har europas dårligste skole (ihvertfall i forhold til sammenlignbare land), og ikke kom her og påstå at andre land har mer penger enn oss. Mer og mer penger løser ikke alle problemer, det har nok en sammenheng med forvaltning og ikke minst kunnskap hos forvalterne. Det er ikke bare Gjengangeren som er "grunne" og lettvindt i sin formulering... Alle er nok interessert i bedre skole, helsetilbud, omsorg etc., og de færreste ville nok være interessert i å bruke noe mer av sine penger til dette. Poenget er at tiltroen til at pengene skal forvaltes etter formålet er ikke eksisterende. Har ikke sosialistgjengen bevist ettertrykkelig at de ikke er i stand til å forvalte penger? Og når du skylder på at de må rydde opp etter H/FRP faller det på sin egen urimelighet/mangel på kunnskap. Hvor lenge har de røde styrt Horten nå?

Varsle upassende kommentar

Rettelse
Mente selvsagt at de FLESTE vil være interessert i å bruke noe mer av sine penger.

Varsle upassende kommentar

Et godt råd
Klarer Horten å halvere sitt sykefravær får de inn like mye penger som eiendomsskatt.

Varsle upassende kommentar

Min erfaring er
at alle som virkelig har løsningene på alle samfunnsspørsmål, økonomiske floker og kommunale utfordringer generelt enten er opptatt med å kjøre drosje eller driver frisørsalong. Synd egentlig!

Varsle upassende kommentar

Mere penger???
Mere penger inn i kommunekassa.... det er vel målsettingen for denne endringen av politikk. Men hvor mye forarbeid må gjøres før man kan hente inn en eneste krone i i inntekter? Har noen i det hele tatt tenkt på dette? Jeg gjorde en enkel sjekk, ved å ringe kommunen. Og havnet hos en hyggelig avdeling for byggesaker, som kunne fortelle meg at det slett ikke er alle eiendommer i kommunen hvor kommunen selv har oversikt over kvadratmeter boareal, eller bebygd areal. Dette er data som ble innført i BAG eller GAB, en eller annen gang på 90-tallet. og utført med tildels høygaffel. Så før kommunen kan innhente en eneste krone på eneboliger/leiligheter/næringseiendommer etc. MÅ de ha et grunnlagt for beregningen.... Hvem skal foreta husransakelse av alle boliger i Horten kommune for å ajourføre disse dataene? Kanskje kommunen burde vært såpass realistiske at de først og uten å ta stilling til om de skal innføre eiendomsskatt, gjennomføre en liten øvelse på dette for å finne ut hva dette vil koste oss, så vi slipper rettsaker og tull ala andre kommuner som har forsøkt å gjøre dette fort fort..........

Varsle upassende kommentar

Kommentering tilgjengelig mellom kl. 08:00 og kl. 15:00

Gratulerer med dagen HeleneGratulerer med dagen Helene

Gratulerer så mye med 12-årsdagen! Håper du får en fin dag. Mange klemmer fra farmor, Sandra og...

springer

Remy DrønnesundRemy Drønnesund

Hurra for god gutten vår som fyller 4 år i dag 3. september. Hele helga...

anndro11@hotmail.com

Søk i skattelistene
for 2008
September
Uke Ma Ti On To Fr
35     1 2 3 4 5
36 6 7 8 9 10 11 12
37 13 14 15 16 17 18 19
38 20 21 22 23 24 25 26
39 27 28 29 30      
40              

+ Se alle oppføringer

Fotballquiz - verden

Hva vet vel egentlig du? Om fotball.

Coogan

Fotballquiz - Norge

Hva vet du egentlig om norsk fotball?

Coogan

Snarveier

Snarvei - bildeserier Bildeserier

Se bildeserier av viktige hendelser.

Snarvei - eiendomsbasen Eiendomsbasen

Se hva boligene blir solgt for i Horten.

Snarvei - speaker.no Speaker.no

Les om de siste nasjonale sportsnyhetene.

Snarvei - rubrikk Rubrikkannonser

Se lokale annonser her.

Nyheter på tv/radio

NRK Alltid nyheter: 21:00 BBC World Service
P2: 21:00 Dagsnytt
NRK Klassisk: 21:00 Dagsnytt
P1: 21:00 Dagsnytt
Al Jazeera Int.: 21:00 News

» Gå til TV Guiden

Annonse