INNENDØRS: Terje Gravningsmyhr, Signe Melvær Vadøy, Heidi Holm-Stømer, Bjarne Herbjørnrød og Petter Langfeldt Carlsen må holde seg inne i lokalene på KJV etter ferien hvis de nye budsjettpåleggene blir en realitet. ALLE FOTO: OLE KRISTIANSEN

– Går i opplag etter ferien

HORTEN: – En nasjonal kulturskatt står nærmest for fall, sier Sjef for Marinemusikken, Terje Gravningsmyhr. Nok en gang er korpset truet av harde budsjettkutt.

Annonse

ALVORLIG TONE: Fra et allmøte i går i Marinemusikkens lokaler på Karljohansvern.

Gjengangeren på Facebook

Annonse

Marinemusikken har, etter det Gjengangeren får opplyst, fått et pålegg fra forsvarsledelsen om å halvere drifts- og produksjonsbudsjettet for 2010. For de fem korpsene det berører i Horten, Oslo, Bergen, Trondheim og Harstad, betyr det kutt på 10 millioner kroner.
– Marinemusikkens andel blir, vil jeg tro, på rundt 1,5 til 2 millioner kroner, sier Gravningsmyhr.

For Marinemusikken vil dette innebære at det nesten ikke er penger igjen til konserter og oppdrag etter ferien.
– Nei, vi har jo allerede bundet oss opp i noen produksjoner som det vil være for dyrt å trekke seg ut av nå. Det løpet ble lagt i fjor, forklarer Gravningsmyhr.
– Vi kan vel si det sånn at etter Fyrverkerikonserten er det null penger igjen i den kassa. I hvert fall hvis dette kuttpålegget blir aktivisert.
– Da får vi holde oss i lokalene våre. De som vil høre oss kan jo stikke innom, smiler marinemusikkens sjef.
– Vi går enkelt og greit i opplag etter ferien hvis dette blir en realitet.
Et av arrangementene som vil ryke er den etter hvert tradisjonsrike Promskonserten i Bakkenteigen. I fjor var Marinemusikken med på 156 konserter, store og små. I år kan det tallet i sin ytterste konsekvens bli halvert.

Driftsbudsjettet til forsvarets korps er allerede lavt, mener korpsene selv. Det utgjør kun fem prosent av totalen, de øvrige 95 prosentene går til stillinger og administrasjon – for å ta det viktigste.
– Men selv om det heter i en stortingsmelding at korpsene skal jobbe på dagens nivå, så skjer nå altså det motsatte, mener Gravningsmyhr.
– Det er liksom den samme gamle leksa vi aldri blir kvitt; hver gang det skal kuttes i Forsvaret blir vi satt opp mot alt mulig annet. Der blir musikk en lettvekter.
– Nei, vi er jo 190 år i år, i oktober. Det ser imidlertid ut til å bli en heller bedrøvelig fest, kommenterer han.

Eierforholdet er noe forsvarets korps vil ta opp, pluss at de selvsagt nå vil fokusere på kuttforslagene. I håp om at politikerne skal gripe inn.
– Vi bør nok på sikt få et annet eierforhold, mener da også Gravningsmyhr. – Det bør kanskje overføres fra Forsvaret til et av departementene, enten kultur eller forsvar. Sånn sett vil vi få en langt friere og mer uavhengig rolle.
Og bare så det er sagt; til produksjon og drift hører forhold som leie av lokaler, dirigenter, transport, noter, solister - og mye annet.


 
comments powered by Disqus

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.