IDA BREKKE er fotograf og stiller ut svart-hvitt bilder av barn og blomster i Åsgårdstrand Galleri. Hun jobber heldigitalt og printer sine bilder selv. FOTO: ROLF W. MARTHINSEN
Feminin variasjon
ÅSGÅRDSTRAND: Lørdag er det premiere for tre nye utstillinger i Åsgårdstrand Galleri. Kun kvinnelige kunstnere denne gang.
Gjengangeren på Facebook
– Forrige utstilling inneholdt arbeider av tre mannlige kunstnere. Uttrykkene ble veldig maskuline, og jeg tenkte det kunne være på tide med noe mer feminint, sier innehaver Vera Barlin ved Åsgårdstrand Galleri.
Stor variasjon kan man vel konkludere med når Gjengangeren blir presentert for de tre kunstnerne. Giske Sigmundstad jobber med grafiske trykk og har blant annet reise som et gjennomgående tema i sine bilder. Flere av bildene har en koffert som motiv som igjen symboliserer folk i farten. Giske har jobbet med grafiske trykk siden hun var ferdig med utdannelsen ved Kunst og håndverkskolen. Tidligere drev hun mest med svart-hvitt trykk, men de seinere årene har hun tatt i bruk farger.
Kikki Hovland arbeider hovedsakelig med malerier, men også tegninger, litografier og collage. Kikkis bilder kan karakteriseres som surrealistiske og er ment til å vende seg mot det indre landskapet i betrakteren. Hennes bilder er fargerike og inneholder ofte menneske -eller dyrelignende skikkelser. Hun er blant annet inspirert av lyd, bevegelse og dans.
Ida Brekke har valgt kamera som sin uttrykksform. Ida er utdannet -og har lang erfaring som fagfotograf, men anser seg selv som nyutdannet kunstfotograf. Hun er fascinert av form og sensualitet. Motivene i bildene hun nå skal stille ut i Åsgårdstrand er nakne barn og blomster, og i noen av bildene forsøker hun å få fram selve unnfangelsen. Ida har ikke kunsten som levebrød. Hun jobber daglig som frilanser med reklamefoto og har blant annet levert stilbilder til programmet 71 grader Nord. Ida har ingen ambisjon om å vie hele sitt virke til kunsten, men understreker at hun gjerne jobber med lengre kunstprosjekter.
Utstillingen åpner lørdag og skal være tilgjengelig fram til 29. august.