SENTER: Forskningsparken, hvor ledelsen av Høgskolen i Vestfold sitter i dag blir sannsynligvis det nye administrasjonssenteret for Viken høgskole. FOTO: TOM ARILD DAHL

Et skritt nærmere felles høyskole for Vestfold, Østfold og Buskerud

Høyskolene rundt Oslofjorden skal samles under ett navn, Viken Høgskole, med administrasjonen lagt til Bakkenteigen.

Annonse

PLANER: Høyskolerektor Petter Aasen presenterte fusjonsplanene for fylkespolitikerne før helgen.

Gjengangeren på Facebook

Annonse

På tampen av 2008, begynnelsen av 2009 vedtok styrene ved høyskolene i Vestfold (HiVe), i Østfold (HiØ) og Buskerud (HiBu) at de skulle gå i dialog for å se på muligheten til å få en sammenslått høyskole for regionen rundt Oslofjorden utenfor Oslo.
Nå har dialogen gjennom den oppnevnte styringsgruppa og rektorene ved høyskolene endt i et samkjørt vedtak om fusjon. Navnet og oppstart – «senest innen 1. januar 2013» – er også på plass.
Facebook-knapp kommer her
– Vi startet med Oslofjordsalliansen som navn på hele fusjonsprosessen, men det har i tiden fram til en innstilling fra styringsgruppen kommet fram til dels sterke reaksjoner med Oslo-biten av navnet. Derfor går vi inn for at Viken høyskole blir det nye navnet på den nye regionale høyskolen, sier HiVe-rektor Petter Aasen til Gjengangeren.
– Vi er også enige om hvor administrasjonen for Viken skal være. Den skal ha sitt tilhold på Campus Bakkenteigen, sier han.

Foreløpig er det kun en 25-siders utredning og innstilling til høyskolenes direktører om at det blir en fusjon med Viken høyskole som navn, men det er nok bare en formalitet. Utredningen som skal styrebehandles av HiVE, HiØ og HiBu er forankret i den bredt sammensatte styringsgruppa.

Det er flere grunner til at Viken-navnet er foretrukket. I tillegg til at det er historisk forankret til alle tre fylkene i over tusen år, er det også kort og symbolrikt, lett å kunne gjengis på flere språk og har gode muligheter i seg til å lage en god profil og grafiske uttrykk.
Tankegangen bak dette er blant annet at det er mange som mener at ordet «viking» kommer av «person fra Viken».

Visjonen bak sammenslåing av høyskolene i Vestfold, Østfold og Buskerud er erkjennelsen av at de er for små hver for seg i den internasjonale konkurransen, kravet til økt kompetanse og det såkalte universitetskappløpet mellom små institusjoner.
– En fusjonert høyskole som dette gjør at vi kan søke om å bli universitet, sier Petter Aasen og legger ikke skjul på at dette gir større faglig tyngde og prestisje i tillegg til høyere bevilgninger over statsbudsjettet.

Han er fornøyd med at styringsgruppa har valgt å legge administrasjonen og styringen av Viken høyskole til Campus Bakkenteigen.
– Vi er navet og prosessen som binder alle de seks campusene i Viken sammen. Vi ligger veldig godt geografisk plassert til alle, sier Aasen fra sitt kontor i FIN-senteret og Forskningsparken på Bakkenteigen.
Som kjent har han og dagens ledelse blitt nødt til å flytte til private leietakere nord på Campus Bakkenteigen fordi det ikke lenger er plass til dem på høyskolen.

Den nye Viken høyskoleadministrasjonen på Bakkenteigen skal ha den overordnede styringen, mens hver høyskole og campus skal være som i dag. De skal ha sine skoler og utdanningsprogrammer og ha fakultet og prorektorer til lokal styring.
– Hver campus vil handle sammen med andre i en felles «virtuell» korridor, med god kontakt gjennom morderne kommunikasjonsteknologi, skriver høyskolenes fusjonsgruppe i innstillingen til direktørene.

 

Kommentarer på gjengangeren.no

Siv Elisabeth Limkjær

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, bruk gjerne fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Kommentarene blir lest og godkjent før de blir publisert. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Siv E. Limkjær, nettansvarlig Gjengangeren.

comments powered by Disqus

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.