Seniorhjelpen i Horten
MIN FORENING
Gjengangeren på Facebook
Halvårsrapport for antall oppdrag er nå utarbeidet for Seniorhjelpen, og av denne framgår det at foreningen har hatt hele 495 hjelpeoppdrag per 30. juni i år.
Dette er det nest høyeste antall i foreningens historie (kun 2009 var høyere). Erfaringsmessig er det også slik at flere hjelpere først melder inn sine oppdrag etter at sommerferien er over, og oppdragsmengden vil derfor høyst sannsynlig vil bli høyere enn det som er registrert til nå.
Hele 88% av hjelpen er gitt i "gamle" Horten kommune, mens de resterende 12% er gjort i Åsgårdstrand. Rapporten viser at følge til lege, tannlege etc. viser en økende tendens, mens snømåking har på grunn av mindre snøfall et minkende omfang sammenlignet med fjoråret.
Hjelpen er i all hovedsak slikt som den enkelte tidligere klarte selv – handle i butikken, hagearbeid/snømåking, småreparasjoner, praktisk hjelp i hjemmet osv. Hjelpen gis til alle innbyggere i Horten kommune og er begrenset til maksimalt 3 timer mot et gebyr på kr 50,- per time. Gebyret dekker hjelpernes utgifter til bensin, parkeringsavgifter, bompenger ved besøk i nabokommunen og generell slitasje ved bruk av egen bil til oppdragene. I tillegg gis det diverse rådgivning som eksempelvis om skatt, arv og gaver. All rådgivning er gratis, og den kan også bestå i å gi råd om hvor man får gode svar av andre når vi selv ikke har nødvendig kompetanse.
Seniorhjelpen får økonomisk bistand gjennom en "støttekontingent" som betales av hele 27 ideelle/humanitære organisasjoner i Horten kommune. I tillegg mottar vi årlig et bidrag fra Anders Jahres Humanitære Stiftelse. Offentlig støtte mottar vi ikke, og det er heller ikke behov for dette.
Oppdragsmengden har hatt en sterkt økende utvikling de seineste årene, og vi er derfor interessert i å få kontakt med flere hjelpere. Ta gjerne kontakt med vår kontortelefon på Eldresenteret hver tirsdag og torsdag mellom klokken 1000 og 1200, og vi gir en grundig orientering om arbeidets art og organisering før oppstart som hjelper.
Å bli med i Seniorhjelpen er ikke en belastning. Vi er så vidt mange hjelpere at det er full anledning til å si nei når det ikke passer. Og også hjelperne hjelper hverandre ved behov for å gi fra seg oppdrag som er mottatt.
"Den største glede finner man i gleden ved å hjelpe andre."
17/8-10
Benn Solem
Styreleder