Flertallspartiene torpederer viktig psykiatriprosjekt.

Annonse

Gjengangeren på Facebook

Annonse

min mening

Horten kommunale boligstiftelse har fått i oppdrag av Horten kommune å planlegge og bygge omsorgsboliger forbeholdt mennesker med dobbeltdiagnoser innenfor områdene rus og psykiatri. 9 boliger, fellesarealer og 12 kontorplasser skal lokaliseres i Prestegata 1-3. Tomten ligger i et område med relativt mye støy, spesielt fra utesteder. Derfor er bygget utformet for skjerming mot slik sjenanse. Estetisk utforming er vektlagt for best mulig tilpasning i byens sentrum.
Etablering av disse boligene er nødvendig for å møte samhandlingsreformens krav til leiligheter for brukere som er ferdig behandlet i spesialisthelsetjenesten, men som ikke er trygge og stabile nok til å kunne flytte hjem, slik at de kan mellomlande der en periode. Tidligere hadde spesialisthelse-tjenesten en avdeling til dette formålet, men dette vil fra årsskiftet være kommunens ansvar.
Realiseringen av boligprosjektet i Prestegata, tett ved personalbasen – er også en forutsetning for sammenslåingen og nedbemanningen som nå er gjen-nomført i psykiatrien, ved at Personalbasen, Asylgata og Ungbo er slått sammen til en avdeling. Gjennom slik samlokalisering i Prestegata er det muliggjort en nedbemanning fra 36.4 til 27 årsverk.
Når Høyre, Frp, KrF og Venstre i formannskapets møte 31. oktober får flertall for å ta dette prosjektet ut av budsjett 2012 og økonomiplan 2012-2015 – én måned etter at kommunestyret vedtok å overta dette prosjektet fra boligstiftelsen, for slik å kunne motta statstilskudd på 6 mill. – er dette et svik mot hardt prøvede brukere, samhandlingsreformen, psykiatriens samlokaliseringsprosjekt, boligstiftelsen og kommuneøkonomien. Brukerne får ikke sine omsorgsboliger, samhandlingsreformens krav til kommunal overtagelse av brukere som er ferdig i spesialisthelsetjenesten kan ikke møtes som forutsatt, psykiatrien får ikke sin samlokalisering, kommunen oppnår ingen rasjonaliseringsgevinst og Horten kommunal boligstiftelse får skrinlagt sitt flotte psykiatriprosjekt som har fått 6 mill. i statsstøtte - og blir tvunget til å ta et tap på ca. en million kroner på grunn av kostnader til regulering, støyberegning, rammesøknad, anbudsdokumenter og påløpte renter av lån i Husbanken i 18 måneder.
Kommunestyret skal behandle denne viktige saken i sitt møte 7. november. Våre blå flertalls-kamerater bør nå tenke seg om en gang til og stemme for å realisere dette flotte prosjektet. Alt annet vil være å svikte psykiatrien, brukerne, samhandlingsreformen, boligstiftelsen og vår skakk-kjørte kommuneøkonomi.
Horten, den 2. November 2011 Alf Henriksen, Rødt

 

Kommentarer på gjengangeren.no

Siv Elisabeth Limkjær

Her kan du fritt komme med dine synspunkter, bruk gjerne fullt navn. Da blir det mer interessant for andre som følger debatten eller deltar i den. Vi krever også en respektfull og saklig tone. Trakassering, hatske utfall og trusler aksepterer vi ikke. Kommentarene blir lest og godkjent før de blir publisert. Noen av kommentarene vil kunne komme på trykk i papiravisen.

Vennlig hilsen Siv E. Limkjær, nettansvarlig Gjengangeren.

comments powered by Disqus

Følg Gjengangeren på Facebook:

Les Gjengangeren som ePaper eller bestill papiravisen.